Dzisiaj do egzaminów z przedmiotów humanistycznych przystąpili uczniowie trzecich klas gimnazjów. Egzaminy miały formę pisemną. Na pierwszy ogień poszła historia wraz z wiedzą o społeczeństwie. Po przerwie – uczniowie odpowiadali na pytania zamknięte i otwarte w ramach testu z języka polskiego. W dziewięciu gimnazjach prowadzonych gminy Brzozów do egzaminów przystąpiło łącznie 266 młodych ludzi. 73 z nich zdawało „małą maturę” w Gimnazjum Nr 1 w Brzozowie.
– Obie części egzaminu poszły mi dobrze – mówi Maksymilian Chudzikiewicz, uczeń brzozowskiego gimnazjum. – Lepiej jednak czułem się w części polonistycznej. Oprócz pytań zamkniętych, pisaliśmy rozprawkę nt. „Czy marzenia mają moc sprawczą?”. Na pytanie, czy rzeczywiście mają? – trzecioklasista nie ma wątpliwości. – Oczywiście, że mają. Zilustrowałem tę tezę, powołując się na takie utwory jak: „Stary człowiek i morze” E. Hemingway’a, „Małego Księcia” A. de Saint-Exupery’ego, „Hobbita” J.R.R. Tolkiena czy „Romea i Julię” Szekspira – wylicza Maksymilian. Tego samego zdania są jego dwaj koledzy: Bartłomiej i Maciej Dragułowie. Maciek podkreśla jednak, że łatwiej pisało mu się z historii. – Świetnie przygotowała nas pani dr Lucyna Niemiec – mówi. – Przepracowaliśmy z nią solidnie minione pół roku. Wystarczyło się uczyć na bieżąco, chociaż były też i dodatkowe lekcje. Każdy, kto chciał, mógł się bardzo dobrze przygotować do tego egzaminu. Podobnego zdania jest Maciek. – I historia, i polski nie były trudne. Jeśli się pracowało przez całe trzy lata, egzamin z części humanistycznej nie sprawił żadnego kłopotu. Do części językowej uczniów przygotowywała nas polonistka Aneta Dąbrowska. Wszyscy trzej liczą na uzyskanie bardzo dobrych wyników z egzaminu gimnazjalnego. – Wszak marzenia mają moc sprawczą – podkreślają zgodnie.
Wskutek reformy oświatowej gimnazja ulegną wygaszeniu. Stąd egzaminy gimnazjalne odbędą się jeszcze dwa razy: w przyszłym i w 2019 r. Za rok przystąpią do nich obecni drugoklasiści, których w gimnazjach prowadzonych przez gminę Brzozów jest obecnie 280. Ostatni rok gimnazjalny (tj. obecna pierwsze klasy) to 279 uczennic i uczniów.
dk