Uroczystą mszą świętą w Bazylice Mniejszej w Brzozowie pod przewodnictwem ks. Prałata Franciszka Gocha rozpoczęły się obchody europejskiego święta osób niepełnosprawnych zapoczątkowanego we Francji w latach 90. XX wieku. Rozpoczynając mszę świętą kustosz brzozowskiej Bazyliki Mniejszej podkreślił, „… w oczach Boga wszyscy jesteśmy jednakowi i wszyscy wyjątkowo umiłowani. W oczach Boga nikt nie jest dyskryminowany i poniżany. Wszyscy w oczach Boga jesteśmy wybrani i przeznaczeni”.
Dalsza część spotkania integracyjno – kulturalnego pod hasłem „My na Ziemi Brzozowskiej” z okazji obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością oraz Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych odbyła się w sali widowiskowej Brzozowskiego Domu Kultury, gdzie przybyłych gości w imieniu organizatorów powitała Barbara Stolarz Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzozowie.
Barbara Stolarz powitanie rozpoczęła od bohaterów święta czyli od osób niepełnosprawnych, kierowników i opiekunów placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz organizacji pozarządowych z terenu powiatu brzozowskiego, których wiodącym celem statutowym jest wsparcie osób z niepełnosprawnością.
Prowadząca powitała w dalszej kolejności dostojnych gości w osobach: Wiesława Marchela – Członka Zarządu Powiatu Brzozowskiego, Przemysława Lenia – Zastępcy Burmistrza Brzozowa, Daniela Boronia – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Brzozowie, Alicji Tomoń – Pełnomocnika Burmistrza Brzozowa ds. Osób Niepełnosprawnych, Stefana Szarka – Naczelnika Wydziału Edukacji, Polityki Społecznej i Zdrowia UM Brzozów, Bogdana Błaża – Kierownika MOPS w Brzozowie, Marty Śmigiel – Dyrektora brzozowskiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Zofii Foryś – Kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Doroty Schmidt – Kierownika Zespołu Świetlic Środowiskowych w Brzozowie i Danuty Gwizdały – prezesa Zarządu Rejonowego PCK.
Na uroczystość przybyli również m.in.: Józef Kołodziej – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Tomasz Żak – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brzozowie, Jerzy Olearczyk – Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych, Mariusz Urban – Komendant Powiatowy Policji w Brzozowie, Krzysztof Folta – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Anna Włodek – przyjaciel ŚDS w Brzozowie, Joanna Rygiel z Liceum Ekonomicznego w Brzozowie wraz z wolontariuszami, kierownicy i dyrektorzy gminnych i powiatowych jednostek organizacyjnych oraz przedstawiciele firm wspierających osoby niepełnosprawne
.
W dalszej części spotkania głos zabrał Przemysław Leń – Zastępca Burmistrza Brzozowa, który zwrócił uwagę zgromadzonych, iż talent i potencjał osób niepełnosprawnych jest nie do zakwestionowania. Dodał, że my jako osoby pełnosprawne powinniśmy stać się ambasadorami tych często nieodkrytych możliwości i talentów.
Kończąc życzył osobom niepełnosprawnym w imieniu swoim oraz Burmistrza Brzozowa Szymona Stapińskiego wytrwałości w przezwyciężaniu życiowych trudności i aby otaczający ich świat stał się bardziej przyjazny, ciepły i bliski w kręgu życzliwych ludzi. Natomiast ich rodzinom, bliskim, opiekunom i terapeutom satysfakcji z podejmowanych owocnych działań na rzecz drugiego człowieka.
Zgromadzeni mieli możliwość zapoznania się z filmem „(NIE)Sprawni w Obiektywie” zrealizowanym przez Fundację poMocni we współpracy z Gminą Brzozów, Środowiskowym Domem Samopomocy im. Jana Pawła II w Brzozowie oraz Brzozowskim Domem Kultury ze środków przekazanych przez Operatora Programu Grantowego w ramach projektu „Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej” realizowanego w oparciu o Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Ideą przedsięwzięcia było wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu Gminy Brzozów poprzez ich aktywizację oraz budowanie pozytywnego wizerunku i zmianę stereotypowego podejścia lokalnej społeczności.
Dalszą część uroczystości poprowadzili Klaudia i Bogdan – uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzozowie oraz Lucyna Czopor terapeuta ŚDS, która przechodząc do kolejnego, artystycznego bloku uroczystości wymagającego wielogodzinnego przygotowania, determinacji i ogromnego zaangażowania osób niepełnosprawnych i ich opiekunów zapowiedziała licznych wykonawców z ośrodków działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Wystąpili uczestnicy: Środowiskowego Domu Samopomocy w Bliznem, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Brzozowie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Starej Wsi, ŚDS w Izdebkach, Krzywem i Brzozowie oraz WTZ w Haczowie.
Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny do którego zgłoszono czternaście jakże ciekawych i wykonanych odmienną techniką prac przez osoby niepełnosprawne. Pierwsze miejsce otrzymała praca Adama Fejdasza (ŚDS Blizne), drugie Bernadety Matusz (WTZ Haczów) natomiast trzecie Teresy Sieńczak (WTZ Stara Wieś) . Przyznano ponadto jedno wyróżnienie za pracę autorstwa Agnieszki Kędry. Wszystkie wykonane prace do końca maja br., będzie można zobaczyć w ramach wystawy w Urzędzie Miejskim w Brzozowe.
Zwycięzcom konkursu oraz przedstawicielom ośrodków działających na rzecz osób niepełnosprawnych w powiecie brzozowskim, które wzbogaciły program tej wyjątkowej uroczystości Przemysław Leń – Zastępca Burmistrza Brzozowa wręczył okolicznościowe upominki.
W realizację uroczystości włączyło się również Koło Gospodyń Wiejskich z Grabownicy Starzeńskiej, które przygotowało uczestnikom najlepsze specjały nie tylko regionalnej kuchni.
Warto w tym miejscu również przytoczyć jakże trafne słowa Anny Dymnej, która powiedziała:„… osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować”.
RavF
Fotorelacja: