Od przemarszu pocztów sztandarowych do brzozowskiej Bazyliki Mniejszej w asyście orkiestry Fire Band z Brzozowskiego Domu Kultury i Kompanii Honorowej 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich wchodzącego w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich rozpoczęły się Powiatowo – Gminne obchody 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej z udziałem władz samorządowych Gminy Brzozów z Burmistrzem Brzozowa Szymonem Stapińskim na czele.
Materiał filmowy z uroczystości, źródło: www.brzozow24.pl >>>link<<<
W uroczystościach wzięli udział: w imieniu Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicji Zając Dyrektor Biura Senatorskiego –Iwona Trawińska, Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Adam Śnieżek i Piotr Uruski, Jerzy Ferdynand Adamski – przedstawiciel Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, delegacje władz samorządowych z terenu powiatu brzozowskiego, w tym delegacje radnych, przedstawiciele służb, inspekcji, straży, jednostek organizacyjnych powiatowych i gminnych, dyrektorzy placówek oświatowych, prezesi OSP i sołtysi powiatu brzozowskiego, jak również poczty sztandarowe, harcerze i licznie zgromadzona młodzież szkolna.
Koncelebrowaną uroczystą mszę świętą w Bazylice Mniejszej w Brzozowie ks. Prałat Franciszek Goch rozpoczął słowami: „Gromadzimy się w brzozowskiej Bazylice Mniejszej by wspomnieć tych, co szli na śmierć jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec. Chcemy modlić się aby Bóg wejrzał na nas stojących przy Jego ołtarzu i prosić – nigdy więcej wojny”. Podczas poruszającej homilii przytoczył również wybrzmiałe bardzo mocno słowa naszego Wielkiego Rodaka św. Jana Pawła II wygłoszone podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w roku 1979 w Oświęcimiu „Przybywam tu i całuję tę ziemię – Golgotę naszych czasów”.
To właśnie ta Golgota naszych czasów, której na imię Polska przed osiemdziesięcioma laty stała się świadkiem bezmiaru i ogromu zniszczeń a przede wszystkim nienawiści i okrucieństwa zgotowanego człowiekowi przez drugiego człowieka.
Dalsza część uroczystości rocznicowych przeprowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbyła się przed Pomnikiem Pamięci Narodu „Tym, którzy życie Polsce oddali 1939- 1989”. Po złożeniu meldunku o gotowości żołnierzy do uroczystości nastąpiło odśpiewanie Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej oraz odmówiona została modlitwa za Ojczyznę przez ks. Prałata Franciszka Gocha – Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie.
Następnie głos zabrał Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd mówiąc: „Osiemdziesiąt lat temu początek września nie przyniósł babiego lata, które z pierwszym dzwonkiem poprowadziło roześmiane dzieci do szkoły. Ich dumne i beztroskie marzenia o przyszłości legły w gruzach zniszczonych polskich miast i wsi”. Zwrócił się ponadto do licznie zgromadzonej pomimo niesprzyjającej aury młodzieży z nadzieją, iż potraktują to rocznicowe spotkanie jako wyjątkową lekcję historii, z której należy wyciągnąć jeden najistotniejszy wniosek, że wojna jest najgorszym złem, jakie może się przydarzyć człowiekowi, złem które przenika w każdą sferę ludzkiego życia. Zakończył wzruszającymi słowami wymownego wiersza autorstwa żołnierza batalionu „Parasol” Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek”.
Odczytanie Apelu Pamięci przez podporucznika Piotra Przybyłę poprzedziło oddanie salwy honorowej, po której nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów u stóp pomnika przez:
- Dyrektora Biura Senatorskiego Alicji Zając – Iwonę Trawińską,
- Posła na Sejm RP Adama Śnieżka,
- Posła na Sejm RP Piotra Uruskiego,
- Delegację Powiatu Brzozowskiego,
- Delegację Gminy Brzozów,
- Delegację Gminy Domaradz,
- Delegację Gminy Dydnia,
- Delegację Gminy Haczów,
- Delegację Gminy Jasienica Rosielna,
- Delegację Gminy Nozdrzec,
- W imieniu Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy – Jerzego Ferdynanda Adamskiego,
- Przewodniczącego Rady Powiatu w Brzozowie wraz z radnymi,
- Delegację Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie,
- Delegację Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie,
- Delegację 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu,
- Delegację Nadleśnictwa Brzozów,
- Delegację Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzozowie,
- Delegację szkół i placówek oświatowych powiatu brzozowskiego,
- Delegację Powiatowego Urzędu Pracy w Brzozowie,
- Delegację Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie,
- Delegację Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Brzozowie,
- Delegację uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie,
- Delegację uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzozowie,
- Delegację Zespołu Szkół Budowlanych w Brzozowie,
- Delegację Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brzozowie,
- Delegację Przedszkoli Samorządowych z Gminy Brzozów,
- Delegację Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Brzozowie,
- Delegację Muzeum Regionalnego w Brzozowie,
- Delegację Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Sołtysów Powiatu Brzozowskiego,
- Delegację Rady Sołeckiej w Przysietnicy,
- Delegację Cechu Rzemiosł Różnych w Brzozowie,
- Delegację Jednostki Strzeleckiej 2222 Brzozów,
- Delegację Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Brzozowie,
- Delegację Oddziału Powiatowego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Brzozowie oraz
- Delegację Stowarzyszenia „Młodzi dla Brzozowa”.
Uroczystości zakończył bardzo podniosły występ w wykonaniu wielokrotnie nagradzanego Zespołu Wokalnego „Soul” z Sanoka pod dyrekcją dr Moniki Brewczak, który miał miejsce w sali widowiskowej Brzozowskiego Domu Kultury w hołdzie tym wszystkim, którzy walczyli o wolność, pokój i niepodległość naszej Ojczyzny. W szczególności bohaterskim żołnierzom września 1939 r., którzy kontynuowali walkę na wszystkich frontach II wojny światowej. Usłyszeć można było m.in.: autorski utwór dr Moniki Brewczak „Dla niepodległej szli”, polską pieśń wojskową „Czerwone maki na Monte Casino”, czy znany wszystkim utwór „Biały Krzyż” autorstwa Czerwonych Gitar.
RavF