Zapoczątkowana w 2012 r. polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w którą już od kilku lat włącza się również Brzozów, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. We wtorkowe przedpołudnie, 10 września br., licznie zebrani goście wzięli udział w Narodowym Czytaniu, które odbyło się w Parku Jordanowskim.
Ósmą edycję akcji Narodowe Czytanie, w Brzozowie pod patronatem burmistrza, zainicjował zastępca burmistrza Brzozowa Przemysław Leń, który powitał uczestników spotkania. Literatura, która jest źródłem naszej duchowej siły, jest jednocześnie spoiwem naszej wspólnoty. O ważności wydarzenia, nad którym patronat objął burmistrz Brzozowa Szymon Stapiński, świadczyła spora grupa miłośników książek. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie.
Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wybrano osiem lektur: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.
W liście wystosowanym przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z okazji tegorocznej edycji Narodowego Czytania dowiadujemy się, że: „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.”
Wybrane fragmenty ośmiu polskich nowel przeczytali m.in. uczniowie i nauczyciele szkół z gminy Brzozów (I Liceum Ogólnokształcące w Brzozowie, Szkoła Podstawowa w Grabownicy Starzeńskiej, Szkoła Podstawowa nr 2 w Przysietnicy, Szkoła Podstawowa w Turzym Polu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Humniskach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzozowie i Szkoła Podstawowa w Starej Wsi), Maria Bodzioch – przedstawiciel Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, Agnieszka Wójcik-Gula – dyrektor Brzozowskiego Domu Kultury oraz Krystyna Rymarz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzozowie.
Gościem specjalnym spotkania był niezwykły gość – br. Zdzisław Olejko, który przyjechał z samego serca Afryki, z Kibeho znanego jako miejsce objawień Maryi. Ten pochodzący z Przysietnicy misjonarz, przyjeżdża do Polski co dwa lata. Przynależy do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotynów). Na misje po raz pierwszy wyjechał w 1986 r. do Rwandy i tam pracował przez kilka lat. Od września 2017 r. jest pracownikiem administracyjnym w Nuncjaturze Apostolskiej w Kigali. Kibeho to niewielkie miasto w Rwandzie. Tam właśnie od ponad 30 lat pracuje brat Zdzisław Olejko, który zebranym opowiedział o tym, jak wygląda życie w tym miejscu. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji na temat warunków, w jakich żyją afrykańskie dzieci i z jakimi problemami się borykają. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Do zobaczenia już za rok!
Dziękujemy za udział mediom: brzozow24.pl, brzozowiana.pl i „Wiadomości Brzozowskie” oraz za obsługę techniczną pracownikom Brzozowskiego Domu Kultury. Współorganizatorami wydarzenia byli: burmistrz Brzozowa, Muzeum Regionalne w Brzozowie oraz Brzozowski Dom Kultury.
Tekst: ag; fot.: Marek Marański