Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości 8 listopada 2018 r. o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej nr 2 w Humniskach spotkało się kilka pokoleń miejscowej społeczności, potwierdzając tym samym, że wszyscy tworzymy wielką rodzinę, której na imię POLSKA. Zgromadzonych w przepięknie i odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej powitała serdecznie dyrektor Małgorzata Woźniak, która przybliżyła działania szkoły na rzecz niecodziennych obchodów tak ważnej rocznicy.
Uczniowie, nauczyciele i widzowie zaproszeni na wieczornicę utrzymaną w konwencji spotkania na urodzinach stulatki, mogli poczuć się mile widzianymi gośćmi poznającymi historię polskiej rodziny na tle ważnych wydarzeń z dziejów Polski od czasów powstań narodowych, poprzez I wojnę światową, radosny czas odzyskania niepodległości, Cud nad Wisłą, okrucieństwo okupacji, trudny czas powojenny, wybór papieża Jana Pawła II, lata, gdy runął „mur” komunizmu, aż po czasy współczesne.
Jubilatka – prababcia Wiktoria, skupiała uwagę swoich prawnuków: Emilki i Kamila na opowieści o dziejach przodków i własnym życiu. Z każdą chwilą historia stawała się coraz bardziej fascynująca dla słuchaczy, zwłaszcza, że towarzyszyły jej pamiątki wyciągane z babcinej szkatułki i wielkiej starej skrzyni zniesionej ze strychu na życzenie stulatki. Cóż kryły w sobie zapomniane, zakurzone sprzęty? Była tam szabla pamiętająca czasy rozbiorów i powstania narodowe, biało – czerwona flaga zawieszona w dniu odzyskania niepodległości, ostatni list żołnierza zamordowanego w Katyniu, fotografia lotnika z Dywizjonu 303, model samolotu oraz wiele innych.
Opowieści babci Wiktorii wzbogacały scenki nawiązujące do dramatycznych kart historii, prezentacja multimedialna oraz pieśni i piosenki w wykonaniu solistek i chóru szkolnego. Jak to na rodzinnych spotkaniach bywa, goście usadowieni przy udekorowanych barwami narodowymi stołach radowali się, wzruszali i włączali w śpiew specjalnie wybranych utworów, których teksty mogli znaleźć w przygotowanych na uroczystość śpiewnikach i na ekranie. Wśród nich były: „Rota”, „Legiony”, „Piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Barka”, „Jak długo na Wawelu”.
Na zakończenie nie zabrakło urodzinowego tortu dla Jubilatki i wszystkich zebranych oraz gorących życzeń kolejnych wieków niepodległości. Na uroczysty i wyjątkowy tego dnia nastrój wpływ mieli wszyscy, którzy swymi staraniami przygotowali „Spotkanie pokoleń. Urodziny Niepodległej”:
– pomysłodawczynie uroczystości, autorki scenariusza i oprawy muzycznej oraz reżyserki: Małgorzata Tarnawska i Danuta Śnieżek,
– współreżyserka i autorka prezentacji multimedialnej: Teresa Wojnicka,
– wykonawczynie przepięknej dekoracji, kotylionów oraz śpiewnika: Marta Władyka i Anna Brodzicka–Woźniak,
– wspomagający od strony muzycznej: Mieczysław Dąbrowski.
Wyjątkowe słowa uznania należą się przede wszystkim młodym artystom, którzy bardzo się postarali i swym wystąpieniem zdobyli serca publiczności. Należą do nich:
– Milena Romańczyk – prababcia Wiktoria,
– Emilia Lorenc – prawnuczka,
– Kamil Lorenc – prawnuczek,
a także Paulina Szczepek, Gabriela Podulka, Weronika Krzyżanowska, Jakub Szychowski, Dawid Pilszak, Maciej Lorenc, Gabriela Płonka, Judyta Dżoń, Zuzanna Szerszeń oraz chórzyści z kl. IV i V: Paweł Dąbrowski, Jakub Korab, Jagoda Misztak, Jagoda Bosak, Emilia Kwiatkowska, Wiktoria Sobaś, Karolina Grzebieniak, Marcelina Szałajko, Oliwia Drożdżal, Kornelia Potoczna, Oliwia Gaworecka, Wanessa Śmierzyńska i Aniela Gadam.
Gorąco dziękujemy pani dyrektor Małgorzacie Woźniak i Radzie Rodziców za wspaniały tort.
Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich przybyłych gości, szczególnie do emerytowanych nauczycieli: do pani dyrektor Aliny Zygarowicz i do pani Anny Mendyki, do pani sołtys sołectwa Humniska – Skrzyżowanie Barbary Dudek, a także do radnej gminy Brzozów Marioli Pilszak. Dzięki Państwa obecności, słowom uznania i wzruszeniu mamy poczucie, że godnie uczciliśmy Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Niech z naszej wieczornicy płynie przesłanie dla kolejnych pokoleń, byśmy pozostali wierni wartościom, które ocaliły naród polski od unicestwienia. Te wartości to: Bóg, Honor, Rodzina i Ojczyzna, która dziś, po latach udręki i zniewolenia: