W związku z okresem grzewczym przypominamy wszystkim mieszkańcom gminy Brzozów, że obowiązuje ustawowy bezwzględny zakaz spalania odpadów w piecach i kotłach domowych. Jest to związane nie tylko z regulacjami prawnymi i ochroną środowiska, ale przede wszystkim z troską o zdrowie i życie mieszkańców naszej gminy.
W piecach domowych można spalać jedynie:
- czyste drewno,
- węgiel,
- papier, tekturę i drewno (o ile nie jest zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi),
- odpady z gospodarki leśnej, odpady kory i korka, trociny, wióry i ścinki, niezawierające substancji niebezpiecznych z wyłączeniem trocin, wiórów, ścinek pochodzących z obróbki płyt wiórowych.
W piecach domowych nie wolno spalać:
- plastikowych pojemników i butelek po napojach,
- kartonów po mleku i sokach,
- zużytych opon,
- starego obuwia i ubrań,
- przedmiotów z tworzyw sztucznych,
- elementów drewnianych pokrytych lakierem (mebli, parkietów, paneli…)
- płyt OSB i wiórowych,
- opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
- opakowań po farbach i lakierach,
- plastikowych toreb z polietylenu,
- papieru z nadrukiem farb kolorowych.
Co grozi za spalanie odpadów?
Zgodnie z art. 155 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701 z późn. zm.) termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów.
Kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu albo grzywny (art. 191 ustawy o odpadach).
Konsekwencje spalania odpadów.
Palenie śmieci powoduje emisję do powietrza szkodliwych gazów i pyłów takich jak: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór (związki rakotwórcze), a także tlenek węgla, tlenek azotu, które negatywnie wpływają na zdrowie człowieka, uszkadzają płuca, wywołują alergie, choroby serca oraz nowotwory, a także stanowią duże zagrożenie dla kobiet w ciąży, powodując uszkodzenia płodu.
Palenie śmieci jest niekorzystne także dla pieca i przewodów kominowych. Na ściankach osadza się trudna do usunięcia tzw. sadza mokra, co może prowadzić do zapalenia się przewodów, a w ostateczności do pożaru całego domu. Zatkany komin to także przyczyna zatruć niewidocznym i bezwonnym czadem.
Nie czyńmy z odpadów głównego materiału opałowego zwłaszcza w sytuacji, kiedy zgodnie z zasadami systemu gospodarowania odpadami właściciele nieruchomości mogą oddać każdą ilość odpadów komunalnych bez względu na to czy zbierane są w sposób selektywny lub zmieszany. Musimy mieć świadomość na co narażamy siebie, nasze dzieci i środowisko.
PAMIĘTAJ !!! DOMOWY PIEC NIE JEST PRZEZNACZONY DO SPALANIA ŚMIECI.
Wydział Ochrony Środowiska, Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa