Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak
36-200 Brzozów, ul. Kościuszki 23
tel. 13 43 440 20 w. 30
kom. 886-121-202
czynne w godzinach od 7:00 do 15:00
Email: kontakt@fpd.org.pl
Strona internetowa: www.fpd.org.pl
Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak, posiadająca status Organizacji Pożytku Publicznego, działa od 2002 roku w południowo – wschodniej Polsce.
Niesie pomoc dzieciom ubogim, chorym, niepełnosprawnym, z rodzin wykluczonych społecznie, a także młodzieży wybitnie uzdolnionej.
2 czerwca 2012 roku Fundacja rozpoczęła budowę Wioski Dziecięcej NASZ DOM w Brzozowie. Dwa z sześciu rodzinnych domów dziecka są już wykończone i wyposażone. W chwili obecnej w jednym z wybudowanych budynków mieszka rodzina z dziećmi, w drugim prowadzone są warsztaty z dziećmi i młodzieżą: profilaktyczne, edukacyjne, wychowawcze, terapeutyczne, artystyczne, sportowe.
Fundacja ma pod opieką kilkadziesiąt chorych, niepełnosprawnych dzieci posiadających subkonta, na których gromadzone są środki z darowizn indywidualnych oraz z 1% podatku dochodowego, głównie na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji. Od kilku lat dzieci uczestniczą również w wydarzeniach Fundacji, imprezach integracyjnych i warsztatach przeznaczonych właśnie dla nich.
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Brzozowie
36 -200 Brzozów, ul.Sienkiewicza 1
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Brzozowie działa od 1995 r. wcześniej jako Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Zmiana nazwy Stowarzyszenia nastąpiła w 2016 r. W 2005 r. koło uzyskało status organizacji pożytku publicznego, dzięki czemu na numer w KRS 0000162757 można przekazywać 1% podatku, jak również przekazać darowiznę, która podlega odliczeniu od dochodu w zeznaniu rocznym.
Jest organizacją pozarządową, samopomocową i niedochodową. Działalność swoją opiera na pracy społecznej ogółu członków i wolontariuszy. Utrzymuje się ze składek członków i darowizn od osób fizycznych i prawnych. Reprezentuje interesy i działa na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzin i opiekunów prawnych. Głównym celem działalności jest integracja osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Organizuje wspólne turnusy rehabilitacyjne, wyjazdy integracyjne w formie wycieczek turystyczno- krajoznawczych. Corocznie organizowane są spotkania okolicznościowe np. pikniki rodzinne, Dzień Dziecka, św. Mikołaj, zabawa karnawałowa i wiele innych imprez. Jest otwarte na współpracę z innymi organizacjami. Stowarzyszenie nie udziela żadnych zapomóg i nie organizuje żadnych zbiórek.
Więcej informacji na temat Stowarzyszenia można uzyskać kontaktując się z Przewodniczącym Zarządu Koła – Janem Kędrą tel. 693 425 871, Barbarą Szklarz – skarbnik Koła tel. 663 384 664, Zofią Chęć –księgowa tel. 506 162 781 lub 509 637 965.
Fundacja Promocji Zdrowia dr nauk med. Stanisława Langa
36 -200 Brzozów, ul.ks. J.Bielawskiego 18
Te. 13 43 09 552 lub 694 388 558
Głównym celem Fundacji jest ochrona i promocja zdrowia.
Innym z celów jest między innymi promocja i organizacja wolontariatu, dotycząca w szczególności osób niepełnosprawnych, którą realizuje od początku swojej działalności.
Oddział Rejonowy PCK
36-200 Brzozów, ul. ks.Bielawskiego 16
( w budynku Przychodni Rejonowej IIpiętro)
tel. 603934155,
email: or.brzozow@pck.org.pl
nr konta: 06 1240 2614 1111 0010 4775 3643,
NIP: 813-02-68-314,
KRS: 0000225587
Polski Czerwony Krzyż (PCK ) – jest najstarszą , prawie 100-letnią polską organizacją humanitarną będącą członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Organizacja powstała 18 stycznia 1919r.
Jest organizacją pożytku publicznego.
Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi PCK są: koła, kluby, grupy i inne zespoły
w których są zrzeszeni członkowie. Są to tzw. jednostki podstawowe.
Jednostki podstawowe wchodzą w skład struktury oddziałów rejonowych PCK.
Rejony, poza nielicznymi przypadkami obejmują swoim zasięgiem jeden powiat. W naszym przypadku jest to powiat brzozowski. Rejony wchodzą w skład struktury okręgowej PCK obejmującej teren województwa. Okręgi wchodzą w skład struktury krajowej PCK.
PCK działa na podstawie Ustawy z dnia 16 listopada 1964r. o Polskim Czerwonym Krzyżu
(Dz.U.z 1964r. Nr.41, poz.276, z póz.zm.) oraz wydanego na jej podstawie Statutu zatwierdzonego Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20września 2011r.(Dz.U.z 2011r. Nr.217,poz.1284)
Zajmuje się: udzielaniem pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną, nauką udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, promowaniem zdrowego stylu życia, propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa, upowszechnianie znajomości międzynarodowego prawa humanitarnego i wieloma innymi zadaniami zgodnymi z celami PCK, w tym zadania publiczne zlecone przez organy administracji państwowej i samorządowej.
Cele statutowe organizacji to:
-wspomaganie w czasie konfliktu zbrojnego wojskowej i cywilnej służby zdrowia
-prowadzenie działalności humanitarnej na rzecz ofiar konfliktów zbrojnych
-upowszechnienie znajomości międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych
-prowadzenie Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań w celu odnajdywania zaginionych w czasie konfliktów zbrojnych i scalania rozdzielonych przez wojny rodzin
-upowszechnianie zasad i ideałów Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca
-współpraca z władzami publicznymi w trosce o zapewnienie poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego
-prowadzenie działalności na rzecz rozwoju krwiodawstwa i krwiolecznictwa przez pozyskiwania honorowych dawców krwiodawstwa
– niesienie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych lub katastrof w kraju i za granicą
-przygotowanie społeczeństwa do właściwych zachowań w przypadku wystąpienia klęski i katastrofy
-prowadzenie działalności w dziedzinie opieki i pomocy społecznej
-prowadzenie działalności w dziedzinie ochrony zdrowia, w tym w zakresie promocji zdrowego stylu życia
-przeciwdziałanie uzależnieniom
-prowadzenie szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej
-działania na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych
-prowadzenie działań upowszechniających zasady bezpieczeństwa na drogach
-rozwijanie działalności dzieci i młodzieży
-organizacja i prowadzenie placówek edukacyjno oświatowych, opiekuńczych i socjalnych, wypoczynkowych, rehabilitacyjnych, leczniczych oraz innych
-działania na rzecz osób niepełnosprawnych
-prowadzenie działań na rzecz mniejszości narodowych
– prowadzenie szkoleń w zakresie aktywizacji zawodowej osób podlegających wykluczeniu społecznemu
-realizacja innych zadań zgodnych z celami PCK, w tym zadania publiczne zlecone przez organy administracji państwowej i samorządowej
– rekrutacja i szkolenie personelu i wolontariuszy niezbędnych do wykonywania swoich zadań.
Stowarzyszenie „AMAZONKI”
przy Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie
36 -200 Brzozów, ul. Ks. J. Bielawskiego 18
(budynek H szpitala na 3 piętrze)
email: amazonkibrzozow@o2.pl
Prezes zarządu: Irena Trznadel
tel: 13 435 47 05 , 516 584 247
Stowarzyszenie skupia kobiety , które wygrały walkę z nowotworem piersi, a teraz uczą się jak żyć dalej. Zostało założone w 1995 r z inicjatywy kobiet po mastektomii . Założycielkami tego ruchu były: Zdzisława Smoleń , Alicja Szczepańska, Władysława Chromiak . Działalność organizacji oparta jest na pracy społecznej członkiń, a podstawowym celem jest niesienie pomocy psychofizycznej kobietom przed i po zabiegu operacyjnym.
Działania główne to:
– wsparcie psychiczne , pomoc praktyczna
-działalność informacyjna o możliwościach rehabilitacyjnych po zabiegu, działalność informacyjną na temat problemów związanych z powrotem do pełnowartościowego życia
– spośród członkiń Stowarzyszenia rekrutowane są i szkolone ochotniczki , które nawiązują kontakty z kobietami na oddziale onkologicznym przed lub po zabiegu mastektomii i zaopatrują je w materiały informacyjne
-organizowanie spotkań o tematyce prozdrowotnej
– nauka gimnastyki przeciw obrzękowej
– warsztaty psychoterapeutyczne.
Od 2004 roku jest organizacją pożytku publicznego , środki pozyskane z 1 % przeznaczane są na działalność statutową Stowarzyszenia.
Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Zarząd Rejonowy z siedzibą w Brzozowie
36-200 Brzozów , ul. Armii Krajowej 3
Tel.13 43 414 26
Działalność związku jest oparta na pracy społecznej ogółu członków. Związek zrzesza emerytów, rencistów i inwalidów z powiatu brzozowskiego w celu:
a )poprawiania ich warunków socjalno-bytowych oraz uczestniczenia w życiu społecznym
b) organizowania życia kulturalnego członków
c) reprezentowania ich interesów wobec organów władzy i administracji publicznej, samorządowej oraz popularyzowania ich problemów wśród społeczeństwa.
Związek w Brzozowie działa od 1996 roku. W codziennej działalności skupia się na wzajemnym wsparciu członków, organizacji czasu wolnego, rozwijaniu zainteresowań poprzez m.in.: organizację wycieczek krajoznawczych, wyjazdów do teatru, spotkań towarzyskich, spotkań z okazji świąt, imienin członków związku, spotkań klubowych, wystaw fotograficznych upamiętniających różne wydarzenia z życia organizacji itp. Prowadzona jest kasa zapomogowo-pogrzebowa, dobrowolna dla członków organizacji , w ramach której gromadzony jest fundusz na wypłatę świadczenia rodzinie po śmierci członka. Związek upoważniony jest do wydawania zaświadczeń uprawniających emerytów, rencistów oraz ich współmałżonków ( na których pobierane są zasiłki rodzinne ) do korzystania z dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 % w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych.
Składka członkowska wynosi 30 zł rocznie lub 2,50 / miesiąc. Spotkania członków organizacji odbywają się w każdą środę w godzinach od 9 -12.
Polski Związek Niewidomych
Koło Powiatowe w Brzozowie
36-200 Brzozów,ul. Sienkiewicza 2,
prezes: Zofia Brodzicka
tel. 691 143 563
email: zofiabrodzicka@op.pl
Do Polskiego Związku Niewidomych mogą należeć zarówno dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością jak i osoby dorosłe z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Koło w Brzozowie aktualnie (stan na XI.2017r.) skupia 100 osób z 6 gmin. Działalność statutowa to udzielanie wsparcia psychicznego, organizacja kursów orientacji i samoobsługi, organizacja spotkań integracyjnych, wycieczek. Dyżury w siedzibie koła odbywają się w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 8.00 -13.00.
Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Domu Pomocy Społecznej
36-200 Brzozów, ul. Witosa 13,
tel.: 13 43 41 886
email: stowarzyszenie.brzozow@op.pl
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
Koło w Brzozowie
36-200 Brzozów, ul.Sienkiewicza 2
tel.: 510 835 539.
Koło powstało 2 grudnia 2003 roku. Jest organizacją pożytku publicznego, która zrzesza:
- chorych na cukrzycę, w tym seniorów i osoby niepełnosprawne,
- rodziców dzieci chorych na cukrzycę,
- osoby pracujące na rzecz chorych,
- osoby zdrowe, uznające cele i zasady działania Stowarzyszenia.
Składka członkowska wynosi 24,- zł na rok, spotkania odbywają się w siedzibie koła w każdy piątek, w godz. od 8.00-14.00, natomiast spotkania edukacyjne w każdy drugi poniedziałek miesiąca o godz. 14.00 w świetlicy Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, przy ul.Sienkiewicza 2.
Cele działalności Stowarzyszenia to m.in.:
- działanie na rzecz poprawy sytuacji prawnej, ekonomicznej i zdrowotnej osób chorych na cukrzycę;
- inspirowanie zmian w systemie prawnym, mających na celu ułatwienie chorym dostępu do leczenia i rehabilitacji;
- działanie na rzecz promocji zdrowia i przeciwdziałania uzależnieniom;
- reprezentowanie interesów członków Stowarzyszenia i osób chorych na cukrzycę wobec władz państwowych i samorządowych;
- wspieranie rozwoju edukacji diabetologicznej wśród chorych, jak i całego społeczeństwa;
- wspieranie prowadzenia badań oraz prac rozwojowych w zakresie diabetologii;
- udzielanie różnorodnej pomocy, w tym pomocy społecznej diabetykom i rodzicom nieletnich diabetyków;
- działanie na rzecz integracji środowiska diabetyków.
Fundacja w Trosce o Życie
36-200 Brzozów, ul. Rynek 6a
prezes: Jolanta Leń
tel.: 13 43 43 122
email: fundacjabrzozow@op.pl
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wśród Przyjaciół”
36-200 Brzozów, ul. H. Sienkiewicza 2/22,
Stowarzyszenie Głuchych w Sanoku Galicja
38-500 Sanok, Langiewicza 7/55
tel. 518 117 765 Tomasz Janiszewski
Polski Związek Głuchych
Koło w Sanoku
38-500 Sanok, ul. Franciszkańska 4
tel. 13 46 325 11
e-mail: pzgsanok@op.pl
Dni i godziny otwarcia placówki:
Wtorek: 8.30 – 18.30
Środa: 8.30 – 18.30
Czwartek: 8.30 – 18.30