Przełom listopada i grudnia to w naszej szkole czas szczególny. Od trzech lat w tym okresie nasi gimnazjaliści udowadniają, że empatia i umiejętność dzielenia się z innymi to ich wizytówka. Okazją, która pozwoliła wykorzystać te drzemiące pokłady dobra, była ogólnopolska akcja charytatywna: „Szlachetna Paczka”.
Wzorem poprzednich lat, i tym razem z ogromnym entuzjazmem włączyliśmy się w tę inicjatywę. Swą pomoc skierowaliśmy do rodziny mieszkającej na terenie gminy Brzozów, której sytuacja materialna nie pozwala na zaspokojenie nawet elementarnych życiowych potrzeb. Los tych ludzi poruszył serca niemalże całej społeczności naszej szkoły. W akcję włączyli się zarówno nauczyciele jak i pracownicy obsługi i administracji, cała rzesza gimnazjalistów, jak również prywatni darczyńcy.
Zapał towarzyszący gromadzeniu podstawowych produktów spożywczych, przyborów szkolnych, małych sprzętów AGD, kosmetyków i środków czyszczących był ogromny. Okazało się, że dobro zawsze jest spoiwem, które łączy, a wspólna sprawa dodaje tylko motywacji do szukania kolejnych rozwiązań i pomnażania rozmiaru pomocy.
W rezultacie w tym roku nasi uczniowie pobili rekord swojej empatii. Ich hojność przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Przekazane przez nich dobra materialne przybrały bowiem formę ogromnego, 44-elementowego pięknego bożonarodzeniowego prezentu. Jego niecodzienny wygląd to nie tylko świąteczna dekoracja, ale przede wszystkim nadzieja na wyjątkowość zbliżającego się czasu szczęścia i radości. Mam nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu mogliśmy stać się sprawcami uśmiechu na twarzach obdarowanych ludzi i że zorganizowana dla nich pomoc będzie zawsze miłym wspomnieniem i dowodem na skuteczność ludzkiej solidarności.
Z kolei dla naszych uczniów zaangażowanie się w tę inicjatywę to niezwykła okazja do budowania bezcennych postaw społecznych, opartych na bezinteresownym spojrzeniu na potrzeby drugiego człowieka. To swoista próba charakterów, którą brzozowscy gimnazjaliści przeszli wzorowo. Jestem przekonana, że nabyte przy okazji tej akcji tzw. „soft skills” będą procentować w dalszym kształtowaniu wrażliwości na potrzeby każdego człowieka.
W tym miejscu pragnę wymienić wszystkich, dzięki którym ten swoisty „weekend cudów” mógł mieć miejsce. Należą do nich nasi uczniowie, czyli: Emilia Pelc, Weronika Leń, Patryk Ziemba, Ewelina Ćwiąkała, Mateusz Rachwał, Adrianna Kundzierewicz, Weronika Niemiec, Julia Fijałka, Aleksandra Wyżykowska, Oskar Niewiadomski, Izabela Rzepka, Jakub Rzedzicki, Sabina Skiba, Karolina Rajchel, Hubert Baran, Jarosław Kapołka, Zuzanna Mazur, Martyna Miciak, Wiktoria Cichocka, Arkadiusz Wydro, Jakub Bednarczyk, Zuzanna Sowińska, Julia Dudek, Michał Lepucki, Kamil Jarosz, Szymon Szmyd, Gabreila Targowska, Julia Pantoł, Patrycja Szmyd, Anastazja Kożokar, Emil Kudła, Szczepan Pelc, Joachim Fic, Roksana Kudła, Emilia Stanisławczyk, Radosław Suska, Julia Kosztyła, Laura Radziszewska, Julia Czuchra, Michał Terefenko, Wiktor Wasylewicz, Wiktoria Kręgielewska, Emilia Fijałka, Patrycja Rzepka, Julia Haduch, Izabela Penar, Ewa Dziedzic, Maria Niecko, Adam Potoczny, Natalia Szałajko, Przemysław Bieńczak, Kamil Żyłka, Julia Draguła, Sylwia Stachowicz, Łukasz Biedka, Gabriel Ostrowski.
Dodatkowo słowa podziękowania kieruję do nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz prywatnych darczyńców, czyli: pani Teresy Pietryki, pani Sylwii Pelc, pani Eweliny Mazur oraz pani Anety Wolanin.
WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!
Monika Pietryka