Dn. 17 maja br. w Brzozowie obchodzono Dzień Godności Osób z Niepełną Sprawnością pn. Szczęście jest we mnie. Organizatorem uroczystości był Burmistrz Brzozowa Józef Rzepka wraz z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Starej Wsi.
Bogaty program przyciągnął do Brzozowa ośrodki specjalizujące się w pomocy osobom niepełnosprawnym nie tylko z powiatu brzozowskiego, ponieważ gościnnie przyjechał też WTZ z Ustrzyk Dolnych.
Mszę św. rozpoczynającą obchody w bazylice mniejszej w intencji osób niepełnosprawnych odprawił ks. Piotr Sobolak, który w homilii mówił m.in. o godności, która ma oparcie właśnie w Bogu. Po mszy św. uroczysty pochód pod przewodnictwem orkiestry przemaszerował do Brzozowskiego Domu Kultury. W sali widowiskowej kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Starej Wsi Katarzyna Lutecka przywitała wszystkich zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Maciej Szymański dyrektor oddziału Wojewódzkiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, asystent Posła na Sejm RP dr. Piotra Uruskiego – Aneta Figiel, kierownik PCPR Zofia Foryś, przedstawiciele samorządu terytorialnego: burmistrz Brzozowa Józef Rzepka, sekretarz gminy dr Beata Bodzioch-Kaznowska, przewodniczący RM Edward Sabik wraz z radnymi, naczelnik wydziału EPSiZ Stefan Szarek, dyrektor Muzeum im. A. Fastnachta w Brzozowie dr Mariusz Kaznowski, dyrektor MOSiR-u Bogdan Dytko, kierownik MOPS-u Bogdan Błaż, kierownik Zespołu Świetlic Środowiskowych w Brzozowie Dorota Schmidt, uczniowie klas integracyjnych Szkoły Podstawowej w Brzozowie wraz z opiekunami.
Głos zabrał także burmistrz Brzozowa Józef Rzepka, który powołał się na słowa Immanuela Kanta: „Działaj tak, żeby ludzkość – w Twojej osobie oraz w osobie kogokolwiek innego była zawsze celem, ale nigdy narzędziem”. Myśl tę rozwinął wspominając o godności, jako bezwarunkowym wymiarze człowieczeństwa, który każdego dnia przypomina, że nic, ani nikt nie może nas wykorzystywać. Wszyscy jesteśmy wolni, wartościowi i odpowiedzialni za siebie. Godność osobista podpowiada nam, że zasługujemy na należny nam szacunek.
O osobach niepełnosprawnych, z którymi na co dzień pracuje, o ich potrzebach, radzeniu sobie z emocjami opowiedziała psycholog w WTZ, Paulina Silarska. Uroczystość poprowadziła Joanna Pierożak. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się WTZ w Starej Wsi z programem artystycznym pt. Anioł Stróż, następnie goście wysłuchali piosenek W taką ciszę i Niedorosła miłość. Podopieczni ŚDS w Krzywem zaśpiewali „Dwie morgi słońca i Mam dzisiaj dobry dzień. Uczestniczka WTZ w Haczowie rozruszała publiczność utworami Gdzie ten, który powie mi, Takiego Janicka. ŚDS im. św. Anny w Izdebkach zaprezentowało się w ludowym repertuarze na góralska nutę. Później na scenie z krótkim instruktażem wystąpił Mariusz Jodłowski – trener, szkoleniowiec z zakresu BHP. Po tej krótkiej teoretycznej przerwie przed publicznością zaprezentował się ŚDS w Bliznem w utworach: Barcelona i Zdobyć świata szczyt. Dwa utwory wykonali także podopieczni DPS w Starej Wsi. Jako przedostatni na scenie wystąpił ŚDS w Brzozowie, podopieczni wykonali trzy utwory Byle jak, Tamta dziewczyna i Łowcy gwiazd. Piosenką Panie Me Serce a cappella Barbara Łapczyńska – podopieczna WTZ w Ustrzykach Dolnych zakończyła przegląd artystyczny. Po części artystycznej kierownik WTZ wręczyła przedstawicielom poszczególnych ośrodków pamiątkowe dyplomy i upominki, dziękując za uświetnienie występami tego niezwykłego dnia. Upominki wręczyła również zaproszonym gościom. Na koniec był czas na wspólne rozmowy, śpiewy i integrację.
et