Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu – jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Humniskach zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych.
Od lat uroczystość tę świętujemy na Sali Domu Strażaka w Humniskach. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień kiedy to uśmiech i radość przeplata się ze łzami i wzruszeniem.
Ta wspaniała uroczystość odbyła się 20 stycznia 2018 r. Ciepłymi słowami wszystkich gości przywitała pani dyrektor naszego przedszkola p. Danuta Kędra. Dzieci z kolei przywitały swoje babcie i dziadków piosenkami i wierszem. Następnie odbył się pokaz tańców przez poszczególne grupy. W tym roku tańce były w ulubionym stylu dziadków – „na ludowo”.
Jako pierwsze wystąpiły 3 latki z gr. „Misie”. W barwnych góralskich strojach brawurowo zatańczyły dwa tańce: „Lipka zielona” i „W moim ogródeczku”. Dla niektórych maluszków stres był tak duży, ze tańczyli ze łzami w oczach, ale byli bardzo dzielni i dali radę. Do występu przygotowała dzieci wychowawczyni Elżbieta Sadowska i pomoc nauczyciela p. Natalka Sąsiadek.
Następnie na parkiet wkroczyły pięknie ubrane 3 i 4 latki z gr. ”Elfy”. Przedszkolaki zatańczyły razem ze swoją wychowawczynią p. Moniką Sokołowską – Supel, która przygotowała dzieci do występu z pomocą p. Wiesi Winiarskiej. Dzieci pięknie zaprezentowały się w układzie pt. „Grozik” i „Uciekła mi przepióreczka”. „Elfy zatańczyły jeszcze w trzecim układzie „Trojak” przygotowanym przez p. Kasię Milczanowską.
Na końcu wystąpiła najstarsza grupa 4- 5 latków pod czujnym okiem p. Ewy Irzyk przy współudziale pomocy nauczyciela p. Danusi Florek . „Biedronki” wystąpiły w barwnym „Krakowiaku”. Dzieci w pięknych kolorowych strojach z radością wirowały po parkiecie. Dziewczynki z najstarszej grupy przypomniały nam jeszcze świąteczną atmosferę w pięknym układzie „Tańczących Śnieżynek”.
Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia podziwiając prezentacje swoich „skarbów”.
Przyszedł czas na złożenie życzeń. Przedszkolaki wyśpiewały je w piosence, w refrenie której zawarte były najważniejsze z nich – „…byście szczęśliwi byli i w zdrowiu długo żyli”. Jeszcze piosenka zaśpiewana przez Darię Skibę i przyszedł czas na indywidualne życzenia , całusy , uściski i wręczenie dziadkom laurek i prezencików własnoręcznie wykonanych przez dzieci.
Po części artystycznej odbył się uroczysty obiad , słodki poczęstunek i sesja zdjęciowa z udziałem wnuków i ich dziadków. Po chwili odpoczynku rozpoczęła się druga część uroczystości – „Bal Karnawałowy”. Dzieci założyły stroje karnawałowe i wszyscy zostali zaproszenia do pociągu prowadzonego przez dwóch maszynistów – p. Elżbietę Sadowską i wybranego dziadka p. Jerzego Gołąbka. Później było jeszcze wiele zabaw z muzyką i konkursów z udziałem zaproszonych gości. Wszyscy doskonale się bawili, a o muzyczną oprawę zatroszczył się pan Michał Jarosz, któremu serdecznie dziękujemy.
Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Frekwencja była wspaniała. Przybyło ponad 140 osób. Dziękujemy im za to. Gorące słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy . Szczególne podziękowania kierujemy również do rodziców, którzy upiekli pyszne ciasta.
To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy, ale również wzruszeń. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Całemu spotkaniu towarzyszyła myśl przewodnia widniejąca na dekoracji – „DZIĘKUJEMY ŻE JESTEŚCIE”.
Elżbieta Sadowska
Zdjęcia na całej imprezie robił pan Darek Supel, któremu bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas.