30 marca w Centrum Rozwoju w Brzozowie rozpoczął się kurs wykonywania koronki klockowej w ramach projektu „Koronkowa robota. Piękno splecione z brzozowską tradycją”.
20-godzinny kurs podzielony na 4 spotkania prowadzi Dorota Rzeźnikiewicz–Stawarz czeladnik koronkarstwa ze Strzyżowa. Uczestniczki kursu otrzymały wszystkie przyrządy i materiały konieczne do wykonania tego typu koronek.
Koronka klockowa do Polski zawitała w XVI wieku dzięki królowej Bonie i sprowadzonym przez nią włoskim mistrzom. Swoją nazwę zawdzięcza klockom – drewnianym, podłużnym szpulkom, na które nawinięte są nici lniane, wełniane, jedwabne czy bawełniane. Wzór koronki powstaje przez przeplatanie nici nawiniętych na szpulki, według wzoru umieszczonego na specjalnym wałku.
M.Chmiel cyt.:
„Jest to bardzo trudna technika. Od kilku lat marzyłam o zrealizowaniu takiego kursu w Brzozowie, kilkakrotnie organizowałam wizyty studyjne do Bobowej na międzynarodowe wystawy tego typu rękodzieła. Chciałabym wyszkolić instruktorów, by później przekazywali swoje umiejętności dzieciom, młodzieży, dorosłym. Moim celem jest wykreowanie „produktu lokalnego” tj. koronki klockowej, by Brzozów był kojarzony nie tylko ze szpitalem specjalistycznym, ale również koronką, która przez wiele lat była produkowana maszynowo w zlikwidowanej fabryce (koronki klockowe były produkowane w Brzozowie ok 40 lat). Produkt lokalny to wyrób lub usługa, z którą utożsamiają się mieszkańcy, jest on produkowany w sposób niemasowy. Produkt lokalny to także produkt, który dla mieszkańców naszego regionu jest codzienny, pospolity, natomiast dla osób z zewnątrz stanowi coś wyjątkowego i specyficznego. Brzozów ma swoje tradycje, które wykorzystane w odpowiedni sposób mogą być produktem turystycznym, co z kolei na pewno przyczyni się do rozwoju naszego regionu ”
Kurs jest finansowany przez Burmistrza Brzozowa w ramach realizacji zadań publicznych na 2019 r
Małgorzata Chmiel
Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w Brzozowie