W sobotę 5 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie Galerii ART.VICI w Górkach, której pomysłodawcą jest górczanin Tadeusz Masłyk – rzeźbiarz, malarz i poeta.
Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości: Radovan Brenkus – słowacki pisarz, tłumacz i krytyk, Maciej Syrek – znany krośnieński rzeźbiarz, Cezary Szczygielski – aktor, kabareciarz, konferansjer, Marta Świderska-Pelinko – pisarka, poetka, tłumaczka, animatorka i działaczka kultury, Janina Ataman-Gąsiewicz – rzeszowska poetka, członkini Związku Literatów Polskich, ks. Stanisław Curzytek – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Górkach, Grzegorz Ostrowski – sołtys Górek, Aleksandra Lubecka – dyrektor Zespołu Szkół w Górkach, sąsiedzi oraz znajomi.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Cezary Szczygielski, Maciej Syrek i Tadeusz Masłyk. Następnie głos zabrał Maciej Syrek i Marta Świderska-Pelinko. W swoich przemówieniach wyrazili podziw a zarazem zachwyt, z okazji otwarcia galerii i wystawy prac autora.
Wszechstronnie utalentowany artysta postanowił podzielić się własnymi dokonaniami, jednocześnie na terenie wsi stworzyć miejsce kultury. Galeria ma być miejscem spotkań, wernisaży, wystaw dla wszystkich, którzy pragną zaprezentować swoją twórczość.
Tadeusz Masłyk poezją zadebiutował w radiu w 1982 r. Zamieszczał wiersze w prasie regionalnej, ogólnopolskiej oraz w almanachach. Był organizatorem i uczestnikiem wielu warsztatów literackich. Jest współzałożycielem Grupy Twórczej „iN-Ti” (1985 r.), która skupia plastyków i poetów. Plastyką zajmuje się od 1982 r. Tworzy rysunek, grafikę, rzeźbę i obrazy olejne. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce jak i za granicą. Debiutował wystawą indywidualną w krakowskim DK „Krakus”. W dorobku ma 17 wystaw indywidualnych w USA, a w Polsce w Iwoniczu Zdroju, Warszawie, i RCKP w Krośnie. Uczestniczył w ponad 150 wystawach zbiorowych. Był organizatorem i uczestnikiem kilkudziesięciu plenerów rzeźbiarskich i malarskich. Jego twórczość znajdowała odbicie w mediach regionalnych i ogólnopolskich, jak również w mediach w USA.
Po części oficjalnej, każdy mógł podziwiać twórczość artysty, prowadzić dyskusje, obcować ze sztuką, a przy okazji i jednocześnie delektować się przygotowanym poczęstunkiem.
Piotr Wójcik