PRZYSIETNICA – wieś nad Sietnicą, wpadającą pod Brzozowem do Stobnicy. Miejscowość zamieszkuje 4010 mieszkańców. Dzieli się na przysiółki Bielówka i Nowiny.
W 1413 r. biskup przemyski Maciej Janina, nadał dożywotnio wieś Zyndramowi z Maszkowic, miecznikowi krakowskiemu, z obowiązkiem obrony tych ziem przed najazdami Tatarów i zbójników beskidzkich. Do połowy XX w. wieś pozostawała własnością biskupów przemyskich.
Dawny drewniany kościół z 1514 r. został rozebrany, a jego wnętrze przeniesiono do murowanej świątyni konsekrowanej w 1928 r. Na cmentarzu parafialnym znajduje się kostnica z pierwszej poł. XIX w.
Do ważniejszych obiektów znajdujących się na terenie wsi należy willa biskupia z lat 20. XX w. – obecnie znajduje się tu prywatny ośrodek turystyczny Czardworek.
W 1928 r. poświęcono kościół parafialny pw. św. Marcina, zaś od 1986r. parafianom służy kościół filialny pod wezwaniem św. Józefa.Oba kościoły funkcjonują w ramach Parafii pw. św. Marcina.
Bogate jest życie społeczno-kulturalne mieszkańców Przysietnicy. Od 1927 r. w Przysietnicy istnieje Ochotnicza Straż Pożarna. Od 1932 r. działa Koło Gospodyń Wiejskich, zaś od 1997 r. na terenie wsi swoją działalność prowadzi kapela ludowa „Przysietczanie” oraz ważną Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne w Przysietnicy.
Od 1946 r. funkcjonuje klub piłkarski LKS Iskra Przysietnica. We wsi znajduje się też boisko sportowe z zapleczem. ulokowana jest tu również filia Zespołu Świetlic Środowiskowych.
W Przysietnicy znajdują się dwa Zespoły Szkół z oddziałami przedszkolnymi.