European Blitz and Rapid Chess Championship 2017

W dniach od 15 do 17 grudnia 2017 roku w Katowicach odbyły sie Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych i Szybkich.

Do słynnego Spodka zjechali najlepsi szachiści z Polski oraz Europy. W zawodach uczestniczyło około 1200 zawodników co zapowiadało, że nie będzie łatwo zdobyć  dobre miejsce.
W turnieju wzięli udział również szachiści Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Brzozowie: Maja Mazurek, Zuzanna Jurkiewicz, Aleksandra Kozubal oraz Paweł Sowiński. W pierwszym dniu rywalizacja toczyła się w konkurencji szachów błyskawicznych (3min+2s) na dystansie 11 rund. Walka była zacięta do ostatniej rundy. Zwyciężył Zhigalko Sergei z Białorusi, a najlepszy z Polaków Jan – Krzysztof Duda uplasował się tuż za podium, na czwartym miejscu. Zawodnicy z UKS SP 1 Brzozów w swoich kategoriach zajęli miejsca od 20 – 50.
Medaliści:
  1. Sergei Zhigalko Białoruś
  2. Luke J McShane Anglia
  3. Peter Michalik Czechy
W drugim i trzecim dniu szachiści rywalizowali w turnieju szachów szybkich (15min+10s) również na dystansie 11 rund. Rywalizacja była zacięta jak podczas pierwszego dnia.  Walka o medale trwała do ostatniej rundy. Tym razem zwyciężył Maksim Vavulin z Rosji, a najlepszy z Polaków Jan – Krzysztof Duda zdobył srebrny medal. Dobry wynik uzyskała Maja, która w grupie do 10 lat zajęła 9 miejsce.
Medaliści:
  1. Maksim Vavulin Rosja
  2. Jan-Krzysztof Duda Polska
  3. Pavel Ponkratov Rosja
Imprezą towarzyszącą Mistrzostwom Europy była próba pobicia aktualnego rekordu Guinnessa na najdłuższy maraton szachowy. Wyzwania podjęło się dwóch zawodników – Jacek Gajewski i Wojciech Waruga, którym udało się to z powodzeniem. Zawodnicy grali nieprzerwanie w szachy przez 50 godzin. Poprzedni rekord wynosił 48 godzin.
Artykuł:  Paweł Jurkiewicz
Zdjęcia: Walusza Fotografia, Paweł Jurkiewicz