W Przedszkolu Samorządowym nr 2 im. M. Konopnickiej w Brzozowie zakończyliśmy realizację innowacji pedagogicznej „Otwórz drzwi do wyobraźni – stymulowanie kreatywnej postawy wobec świata poprzez ekspresję plastyczną”. Prowadzone przez nas działania, miały na celu przede wszystkim zaszczepienie w dziecku wrażliwości na sztukę.
W obecnym roku szkolnym 2017/2018 podsumowaniem działań innowacyjnych okazały się wycieczki poszczególnych grup zorganizowane w celu uczczenia Dnia Dziecka, podczas których nasi podopieczni mieli możliwość kontaktu z malarstwem, architekturą czy rzeźbą.
Przedszkolaki z dwóch grup integracyjnych III „Biedronki” oraz VII „Jagódki” wraz ze swoimi opiekunami, odbyły wycieczkę do Pijalni Czekolady w Korczynie, gdzie na dzieci czekało wiele atrakcji, a jedną z nich były miniatury pociągów przewożących w wagonikach czekoladki. W Fabryce czekolady nasi podopieczni wzięli udział w „czekoladowych warsztatach” – samodzielnie ozdabiali czekoladowe tabliczki i lizaki, które po zakończeniu wizyty mogli zabrać do domów. Warsztaty były dla nich niesamowitym przeżyciem, gdyż mogli się poczuć „twórcami” czekolady, a każda tabliczka stała się „autorskim” arcydziełem.
Grupa „Pszczółki” udała się na wycieczkę do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Wycieczka ta dostarczyła naszym przedszkolakom wiele radości oraz wiadomości na temat architektury sprzed wielu lat. „Pszczółki” zwiedziły m.in. Kuźnię, Kościół, chałupy i zabudowania gospodarcze, szkołę, a także Miasteczko Galicyjskie (Fryzjer, Zegarmistrz, Apteka, Sklep kolonialny, Fotograf, Poczta, Straż Pożarna, itp.).
Wyjazd do Skansenu miał na celu m.in. pokazanie dzieciom jak ludzie żyli dawniej, w jakich domach mieszkali, a także jaką pracę wykonywali i jakich używali do tego narzędzi. Przedszkolaki z podziwem i z zainteresowaniem oglądały eksponaty i chaty na terenie całego Skansenu. Po zakończeniu zwiedzania nasi podopieczni wzięli udział w „warsztatach gliniarskich”, podczas których każdy z nich mógł wykonać sobie dowolną figurkę i zabrać ją na pamiątkę do domu.
Przedszkolaki z grupy II „Motyle”, IV „Muzykanci” oraz VI „Wędrowniczki” uczestniczyły w wycieczce do „Bajkowego ogrodu” w Golcowej. W tym magicznym miejscu nasi podopieczni mieli możliwość kontaktu z malarstwem, rzeźbą i architekturą, zwłaszcza architekturą krajobrazu. Połączenie natury z bajkowym światem powoduje, że można się tu „poczuć się jak w bajce”, z tym że, co kilka czy kilkanaście kroków jest to inna bajka… Dzieci spotkały na swojej drodze m. in. Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, Królewnę Śnieżkę, Smerfy i ich wroga Gargamela, Gumisie, Pszczółkę Maję i Gucia, Wilka i Zająca, Dwóch takich co ukradli księżyc, Reksia i wiele innych bajkowych postaci, których nie sposób wymienić, ponieważ nikomu ze zwiedzających nie udało się ich wszystkich zapamiętać. Oprócz postaci, w ogrodzie znajdują się również wybrane zwierzęta, które na co dzień można spotkać w Zoo, a także przedmioty codziennego użytku, dostosowane do bajkowych potrzeb. Wszystko to jest bardzo kolorowe, wykonane z różnych materiałów,
a dokładane wykończenie w pełni odzwierciedla bajkowy świat i przyciąga uwagę zwiedzających. Podkreślić należy, że autorem wszystkiego co znajduje się w „Bajkowym ogrodzie” jest Pani Alicja Janusz i jak sama podkreśla „tu wszystko ma swój sens”, nie ma tu postaci czy przedmiotów zbędnych, co powoduje, że ogród jest na swój sposób miejscem magicznym – ale może imię pani Alicji też nie jest przypadkowe!
a dokładane wykończenie w pełni odzwierciedla bajkowy świat i przyciąga uwagę zwiedzających. Podkreślić należy, że autorem wszystkiego co znajduje się w „Bajkowym ogrodzie” jest Pani Alicja Janusz i jak sama podkreśla „tu wszystko ma swój sens”, nie ma tu postaci czy przedmiotów zbędnych, co powoduje, że ogród jest na swój sposób miejscem magicznym – ale może imię pani Alicji też nie jest przypadkowe!
Uważamy, że udział w wycieczkach jeszcze bardziej rozbudził u naszych podopiecznych aktywność twórczą oraz poznawczą i stał się nietypową formą podsumowania działań innowacyjnych.
Jadwiga Krokis