Legioniści marszałka Piłsudskiego wolność wywalczyli, nie wiedzieli jeszcze o tym ,że ich synowie wkrótce będą jej bronili.„ To co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i w pamięci,(…) aż się następne znów na krew poświęci!” (A.Oppman)
Miłość do Ojczyzny wpisała się na trwałe w dzieje naszego narodu, jest nam Polakom dana i zadana poprzez umiłowanie wolności i ofiarę życia naszych przodków, którzy pielęgnowali w rodzinach wartości patriotyczne i dlatego mogliśmy wybić się na niepodległość.
Widowisko przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Brzozowie stworzyło realną szansę żywego przekazu etosu walki i pracy dla ojczystego kraju kolejnemu pokoleniu w czasach kryzysu autorytetów i poszukiwania wartości uniwersalnych. Przedstawienie pokazuje, jak zdali egzamin z lekcji patriotyzmu przedstawiciele pokolenia Kolumbów i stawia pytanie o naszą postawę wobec Ojczyzny, o odpowiedzialność za wychowanie przyszłych pokoleń. Priorytetową sprawą staje się bowiem nie tylko refleksja, ale również odniesienie się do poczucia obywatelskiego obowiązku w codziennym życiu, szacunek dla tego co narodowe, co polskie. Widowisko poprzez różne formy przekazu oddaje uczucia Polaków w chwili zagrożenia bytu narodowego, podkreśla wagę honoru, przyjaźni i braterstwa nawet za cenę życia. Młodzi aktorzy weszli w role narodowych bohaterów i zwyczajnych ludzi. Widowisko upamiętnia 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75 rocznicę powstania warszawskiego. Mostem łączącym wszystkie pokolenia niech staną się słowa Cypriana Kamila Norwida- „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.
Na scenie wystąpiło ok 150 osób, w realizację zaangażowało się wielu nauczycieli i pracowników obsługi i administracji: scenariusz i reżyseria – Zofia Dąbrowska, przygotowanie muzyki – Karol Janusz, montaż obrazów jako tła do poszczególnych scen: Justyna Grochowska, kostiumy – Joanna Rachwał Szczuka, Beata Wilusz Pilawska, dekoracje: Lucyna Dobrowolska, pantomima: Elżbieta Graboń, chór uczniowski i wokaliści: Aleksandra Telesz, chór nauczycielski i taniec z flagami: Dominika Dąbrowska, opieka nad dziećmi: Nina Florczak Mendyka, Edyta Boroń Czekańska, Marta Wasylewicz, Grażyna Domaradzka, Sabina Błażko, Ewa Bąk, Adam Kopczyk, Wioletta Jurkiewicz, Anna Śnieżek, Dorota Jamrugiewicz, Elżbieta Ruchlewicz Wania, Agnieszka Terefenko, zdjęcia: Marzena Wolanin.
Realizację tego projektu teatralnego wsparli pracownicy Brzozowskiego Domu Kultury (Agnieszka Wójcik Gdula, Jan Florek, Damian Wójtowicz, Krzysztof Kielar)
Źródło: materiał filmowy i zdjęcia autorstwa www.infopodkarpacie.pl