11 maja obchodzimy DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA
Jak co roku Wydział Ochrony Środowiska Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przyłącza się do kampanii Dzień bez Śmiecenia organizowanej przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A., której celem jest edukacja i zachęcanie społeczeństwa do aktywnego promowania selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych. Hasło tegorocznej, dwunastej edycji brzmi SEGREGUJ.
Dowiedz się więcej na:
www.dzienbezsmiecenia.pl oraz www.facebook.com/dzienbezscmiecenia
Co możemy zrobić z naszych odpadów?
- Na przykład z 35 poddanych recyklingowi butelek PET można wyprodukować bluzę polarową.
- Odpady szklane mogą być w 100% odzyskane i wykorzystane. Recykling szkła można prowadzić nieograniczoną ilość razy. Przeróbka 1 tony szkła pozwala ograniczyć zużycie energii o 25-32%, a wody o 50%, emisję zanieczyszczeń powietrza o 14-20%, ilość odpadów przemysłowych o 97% oraz ograniczyć emisję CO2 o 300 kg.
- Opakowania wielomateriałowe, popularne do soków i mleka, to materiał, który również nadaje się do recyklingu. Z masy celulozowej uzyskanej z jednego drzewa można wyprodukować aż 12 000 jednolitrowych kartonów, z których w procesie recyklingu otrzymamy ponad 300 kg masy celulozowej do ponownego wykorzystania przy produkcji artykułów papierowych.
11 maja – DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA
#ChceMiSie hasłem tegorocznej kampanii edycji Dnia bez Śmiecenia
„Segregacja wymaga poświęcenia wiele czasu i jest trudna”, „moje śmieci są bezwartościowe” – to tylko niektóre z przekonań, skutecznie zniechęcających nas do segregowania odpadów. Słyszałeś je? A może sam zastanawiasz się jaka jest prawda?
W tegorocznej edycji Dnia bez Śmiecenia, pod hasłem #ChceMiSie rozprawiamy się z popularnymi mitami.
Będzie to już 11 edycja kampanii prowadzonej przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. Jak zawsze podkreślać będziemy potrzebę prawidłowej segregacji odpadów w naszych domach i wskazywać najczęściej popełniane błędy. W 2017 roku położymy szczególny nacisk na zmianę postrzegania odpadu jako śmiecia. Pokażemy, że wiele pozornie bezwartościowych dla nas odpadów stanowi cenne surowce, które można z powodzeniem przetwarzać.
Zachęcamy do zweryfikowania swojej wiedzy na temat segregacji. Pamiętajmy, że recykling rozpocząć się może wyłącznie od prawidłowego sortowania odpadów u źródła – czyli w naszych domach. Nie powinniśmy pozwalać na stratę cennych surowców. Co w takim razie nas powstrzymuje?
Segregowanie jest bez sensu
Ten pogląd jest prawdziwy tylko wtedy, gdy odpady trafią w całości na wysypisko. Posegregowane zmieniają się w wartościowe (i pożądane) surowce wtórne. Rozejrzyjmy się dookoła a dostrzeżemy mnóstwo rzeczy wyprodukowanych z przetworzonych odpadów: zabawki, drzwi, ubrania, meble. Przy wykorzystaniu surowców wtórnych można wyprodukować niemal wszystko.
Segregowanie jest trudne
To nieprawda. Wystarczy kilka dni, aby segregowanie weszło w krew. Musimy tylko pamiętać, do którego z kolorowych pojemników lub worków wrzucać to, co już jest niepotrzebne. Nie jest to trudne, a od 1 lipca będzie jeszcze łatwiejsze i ujednolicone w całym kraju. I tak: do zielonego pojemnika będziemy wrzucać szkło (bądź do zielonego i białego), do niebieskiego – papier, do żółtego – metale i plastik oraz opakowania wielomateriałowe, a do brązowego – odpady biodegradowalne.
Segregowanie pochłania wiele czasu i wymaga dużo miejsca
Absolutnie nie! Kiedy zaczniemy segregować odpady przekonamy się, że to odruch. Tak samo jak np. zgniatanie plastikowych pojemników i butelek. Od razu zauważymy ile miejsca można w ten sposób zaoszczędzić. Najprościej jest jednorazowo zainwestować w dopasowane do konkretnej szafki pojemniki, ale nie ma takiej konieczności. Możemy do segregacji wykorzystać reklamówki, worki lub choćby niepotrzebne kartony. W każdym razie wszystko zmieści się pod kuchennym zlewem.
Segregowanie się nie opłaca
Opłaca się i to wszystkim! Segregowanie to ogromny zysk dla środowiska naturalnego. Stos gazet o wysokości 125 cm pozwała uratować sześciometrową sosnę, a recykling tony makulatury oszczędza aż 17 drzew. I tak jest ze wszystkim: przerabiając plastik oszczędzamy ropę naftową, przetapiając stalowe puszki – rudy żelaza, a aluminiowe – boksyt. Szklane opakowania można np. poddać recyklingowi w 100 proc. To samo dotyczy stalowych i aluminiowych puszek. Aluminium można przy tym wykorzystywać praktycznie w nieskończoność. A plastik? Z 450 plastikowych butelek po płynach do prania można zrobić np. trzyosobową ławkę ogrodową, a z 35 butelek PET po napojach – bluzę polarową.
Trzeba myć opakowania przed wyrzuceniem
To chyba najpowszechniejszy mit. A prawda jest taka, że nie ma konieczności mycia opakowań przed segregowaniem. Znacznie lepiej zrobią to w sortowniach i zakładach przetwarzania. Trzeba tylko wylać z wyrzucanego opakowania resztki płynu i opróżnić je z innych, stałych resztek.
Co możemy zrobić z naszych odpadów?
Na przykład z 35 poddanych recyklingowi butelek PET można wyprodukować bluzę polarową.
Odpady szklane mogą być w 100% odzyskane i wykorzystane. Recykling szkła można prowadzić nieograniczoną ilość razy. Przeróbka 1 tony szkła pozwala ograniczyć zużycie energii o 25-32%, a wody o 50%, emisję zanieczyszczeń powietrza o 14-20%, ilość odpadów przemysłowych o 97% oraz ograniczyć emisję CO2 o 300 kg.
Opakowania wielomateriałowe, popularne do soków i mleka, to materiał, który również nadaje się do recyklingu. Z masy celulozowej uzyskanej z jednego drzewa można wyprodukować aż 12 000 jednolitrowych kartonów, z których w procesie recyklingu otrzymamy ponad 300 kg masy celulozowej do ponownego wykorzystania przy produkcji artykułów papierowych.
11 maja – DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA
Wydział Ochrony Środowiska, Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa zachęca do włączenia się do akcji Dzień bez Śmiecenia poprzez:
- wejście na stronę www.dzienbezsmiecenia.pl i przesłanie kartki do swoich znajomych i przyjaciół
- włączenie się do akcji Stawiam na jakość. Sprawdzam! i sprawdzenia czy poprawnie segregujemy odpady
- dołączenie do kampanii prowadzonej na facebooku http://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia oraz polubienie profilu
Kartkę można również otrzymać wysyłając wiadomość na adres: kartka@rekopol.pl
*Dzień bez Śmiecenia – World non-waste Day to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku), a koordynowanego i sponsorowanego w Polsce przez Rekopol. Współorganizatorami akcji są Akcjonariusze spółki.
Kampania jest elementem projektu „Kultura Segregacji” prowadzonego przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. w ramach publicznych kampanii edukacyjnych.
————————————————————————-